יום ראשון, 23 בדצמבר 2018

שני שלדים ומלך אחד / סיפורו של ריצ'רד השלישי, מלך אנגליהריצ'רד פלנטג'נט, הדוכס מגלוסטר, היה אחיו הצעיר של מלך אנגליה אדוארד הרביעי (Edward IV)

בהיותו גבר צעיר בן 31 הצטיין בתפקיד מרכז השלטון האנגלי בצפון צרפת. מכריו ונתיניו תיארו אותו כאדם נקי כפיים וטהור מידות, אולי אף טהור המידות הגדול ביותר של אותה תקופה. 
בכל שנות מלכותו של אחיו, המלך אדוארד הרביעי, תמך בו ריצ'רד ולחם לצידו בנאמנות כנגד קשרים שנקשרו נגדו.


ריצ'רד דוכס גלוסטר, אחיו של המלך אדוארד הרביעי
ריצ'רד דוכס גלוסטר, אחיו של המלך המכהן אדוארד הרביעי


באפריל 1483 נפטר לפתע אחיו, המלך אדוארד הרביעי.
ריצ'רד הודיע מיד על נאמנותו ליורש העצר – בן אחיו – אדוארד החמישי (Edward V), אך בסתר ליבו הרהר בעובדה הרת האסון כי בינו ובין הכתר האנגלי עומדים רק שני ילדים צעירים – אחיינו יורש העצר, אדוארד החמישי בן ה-12, ואחיו הצעיר ריצ'רד בן התשע...


יורש העצר, אדוארד החמישי בן ה-12, ואחיו הצעיר ריצ'רד בן התשע
יורש העצר, אדוארד החמישי בן ה-12, ואחיו הצעיר ריצ'רד בן התשעבסתר ליבו החל לגבש אז תכנית מחרידה – לחסל את שני אחייניו, יורשי העצר הצעירים, כך יהפוך הוא עצמו ליורש הכתר האנגלי.

לורד פרוטקטור 

יום אחד הודיע ריצ'רד כי לפני מותו מינה אותו אחיו, המלך המנוח אדוארד הרביעי, לעוצר ולמגן (פרוטקטור) לשני אחייניו הצעירים.

לשם השמירה עליהם, כך טען, הוא חייב לגייס צבא ולהצטרף אל אחיינו, המלך הצעיר אדוארד החמישי שעשה אז את דרכו אל עבר לונדון כאשר הוא מלווה ע"י דודו מצד אימו – הלורד דרייברס.

המלכה האלמנה, אליזבת וודוויל (Elizabeth Woodville), ביקשה לבדוק האם נכתב משהו על כך בצוואת המלך המנוח. 
כיוון שלא נמצא בצוואה אף אזכור לבקשה כזו החלה המלכה לחשוד בכוונותיו של הדוכס מגלוסטר. היא לקחה את בנה הצעיר ריצ'רד ונכנסה יחד אתו אל כנסיית ווסטמינסטר הקדושה, שם חשבה כי יהיו מוגנים מכל רע.

כאשר הגיעה שיירת המלך אדוארד החמישי ללונדון, חטף הדוכס מגלוסטר אותו, את ידידיו ואת דודו הלורד דרייברס, והורה לאסור אותם במצודת לונדון. למלך הצעיר אמר הדוכס ריצ'רד שהוא נלקח למצודה אך ורק כדי לשמור עליו...

המלך אדוארד החמישי ואחיו הצעיר ריצ'רד במצודת לונדון
המלך אדוארד החמישי ואחיו הצעיר ריצ'רד במצודת לונדון

תעמולת השקר והכזב

כדי להסתיר את כוונותיו האמיתיות מפני אזרחי לונדון ביצע הדוכס מגלוסטר מפגן ראווה יוצא דופן. 

הוא נכנס לעיר בתהלוכה בה הוצגו כמויות גדולות של כלי נשק וטען שאת הנשק החרים מרוצחים שניסו לתקוף אותו, וכי עליו לאסור מספר אנשים במגדל לונדון כדי להגן על המלך הצעיר ואנשיו. 

וכך פורסם בכרזות שפוזרו בעיר:
"אני דוכס גולסטר, פרוטקטור של מלכנו, מבקש את עזרתכם נגד המלכה ואנשי הדם שלה, כיוון שהם מתכוונים לרצוח אותנו נפש, מבקשים להשמיד את כל בעלי הדם המלכותי בממלכתנו, ועוד מבקשים הם להביא להרס מוחלט של כל אנשי הכבוד ושל צאצאיהם."

ביום ראשון כחודש לאחר מכן, עלו הכמרים לשאת את הדרשה השבועית ובדרשתם גילו למאזינים הקתולים האדוקים ידיעה שהרעידה את ליבות המאמינים - 
מסתבר, כך אמרו, שהמלך המנוח אדוארד הרביעי היה כבר נשוי כאשר נשא לאישה את המלכה האלמנה אליזבת וודוויל. כיוון שכך, ילדיה של וודוויל הם ממזרים והם כלל אינם רשאים לרשת את הכתר האנגלי...

הציבור נדהם, אך לא נותרה לו ברירה אלא להאמין כי כעת - משהתגלתה האמת לגבי ילדיו הממזרים של המלך המנוח - הדוכס מגלוסטר הוא הוא יורש העצר החוקי.

שלושה ימים לאחר מכן – ביוני 1483 הופיע ריצ'רד לפני הפרלמנט האנגלי, הכריז על ביטול נישואיו של אחיו המנוח, והודיע כי הוא עצמו יכהן כמלך אנגליה.


ריצ'רד השלישי, מלך ורוצח
ריצ'רד השלישי, מלך ורוצח

חטיפה וכליאה, סוף

יום אחד, בא איש כנסייה לבקר את המלכה האלמנה ואת בנה הצעיר ריצ'רד בכנסיית ווסטמינסטר. 

בדברי חלקות וחנופה, הצליח הכומר לשכנע את המלכה למסור לידיו את ריצ'רד, על מנת שישמור עליהם עבורה. כיוון שהמלכה לא העלתה על דעתה שייתכן שהוא משקר, מסרה לידיו את בנה. איש הכנסייה, שהיה סוכן של דוכס גלוסטר, מסר את הילד ריצ'רד לידיו, ועוד באותו יום נכלא גם הוא במצודת לונדון.

בקיץ עוד נראו שני הנסיכים משחקים בחצר המצודה, אך לאחר מכן סירב דודם, דוכס גלוסטר, לכל הבקשות להציג אותם לציבור. זו תהיה הפעם האחרונה שבו ייראו בחיים.

על אף שאין כל הוכחה לרציחת הילדים, ככל שחלף הזמן וריצ'רד סירב להציג אותם בפומבי, התגבר החשד הציבורי כי למעשה שני הנסיכים הצעירים כבר אינם בחיים והם חוסלו ע"י דודם, ריצ'רד השלישי.

מלך אנגליה, דם ורצח

עם המלכתו למלך אנגליה ביולי 1483 בשם ריצ'רד השלישי, החל לפטר פקידים ומפקדי צבא מצטיינים מדרום אנגליה, ולהחליפם באנשי אמונו מצפון הממלכה. 

האצילים הרגישו שאי אפשר להסתמך עליו כמלך חוקי. שביתת מיסים פרצה ברחבי אנגליה. אנשי המודיעין שלו התקשו לגייס ידיעות מודיעיניות כפי שביקש.

ביאושם הרב, פנו אצילי אנגליה אל צעיר מבית לנקסטר - הנרי טיודור (Henry VII) - אשר גר באותה תקופה בצרפת והיה בעל קשרים וזכויות רחוקות לכתר האנגלי. 


הנרי השביעי לבית טיודור
הנרי השביעי לבית טיודור


באופן פרדוקסלי, ככל שביצע ריצ'רד השלישי יותר מעשי רצח, כך הלך והתקרב הנרי טיודור הצרפתי אל כס המלוכה האנגלי...

כל מי שמאס בשלטונו של ריצ'רד השלישי, חצה את התעלה אל אנגליה והצטרף לכוחותיו של הנרי טיודור. ריצ'רד שלח אנשי סתר לחטוף את טיודור ולהביאו לאנגליה, אך אחד מאויביו הדליף את העניין לטיודור שניצל מן החטיפה. 

ריצ'רד זעם ושיגר איום מפורש אל ממשלת צרפת כי אם לא יוסגר טיודור לידיו – ייאלץ להכריז מלחמה על צרפת. ממשלת צרפת החליטה כי הפתרון הטוב ביותר הוא להסגיר את טיודור ואת תומכיו לידי ריצ'רד, תחת משמר צרפתי כבד.

כאשר נחת הנרי טיודור על אדמת אנגליה נתקף ריצ'רד השלישי אמוק ומלמל שוב ושוב:
 "אני המלך, אני המלך, איש לא יעז לצאת נגדי".


מלחמת הירושה - ריצ'רד נגד טיודור

כאשר נפגשו צבאותיהם של ריצ'רד השלישי והנרי טיודור ב-22 באוגוסט 1485 בקרב בוסוורת', ערקו לפתע חלק מחיילי הצבא האנגלי ועברו להילחם לצד כוחותיו של טיודור.

כאשר הבין ריצ'רד שאפסה תקוותו לנצח בקרב, אסף מספר אבירים נאמנים והסתער בדהרה ישירה אל ליבו של המחנה האנגלי שם שהה הנרי טיודור. הוא נפל מסוסו ונהרג והכתר שהיה לראשו נפל אל השיחים. אחד מנאמניו של טיודור הרים את הכתר, הניח אותו לראשו של הנרי וקרא – יחי המלך!


קרב בוסוורת' - מותו של ריצ'רד והכתרתו של הנרי השביעי
קרב בוסוורת' - מותו של ריצ'רד והכתרתו של הנרי השביעי


מידת התיעוב בציבור ובבית המלוכה האנגלי כלפי ריצ'רד דוכס גלוסטר גדולה כל כך, עד שלעולם לא יהיה עוד מלך אנגלי שיכהן בשם ריצ'רד. איש מן המלכים האנגלים לא יהיה מוכן לקרוא לעצמו בשמו של רוצח מתועב זה.

מציאת שלדיהם של הנסיכים

בשנת 1674, בוצעו תיקונים באחד מגרמי המדרגות במגדל לונדון. במהלך העבודות, נחשפו לפתע שני שלדים, שניהם של נערים צעירים.


מקום מציאת השלדים במצודת לונדון
מקום מציאת השלדים במצודת לונדון


מספר בדיקות שבוצעו לשלדים לא הצליחו לקבוע בוודאות האם השלדים שייכים למלך אדוארד החמישי ולאחיו הצעיר ריצ'רד. בהוראת מלך אנגליה דאז, צ'ארלס השני, הובאו השלדים למנוחת עולם בכנסיית ווסמינסטר שבה גם נולד המלך אדוארד החמישי, שם הם קבורים עד עצם היום.


תגובה 1:

  1. אז זה הסיפור "הידוע". אבל כמו כל סיפור "מטעם" יש גם סיפור מקביל.
    Truth is the daughter of time הוא רומן בלשי המנסה לבדוק את אמינות הסיפור ההיסטורי שטרחת לספר בפרוטרוט, ומביא אלטרנטיבה מרתקת.

    השבמחק